Sommerhus Pøt Strandby (Juelsminde)

På nedenstående link finder I nogle af de største attraktioner i Jylland og på Fyn. Der vil naturligvis også være brochurer på de fleste attraktioner i sommerhuset.

Syd/Sønderjylland: 

Legoland, Billund: www.legoland.dk/

Givskud Zoo, Give: www.givskudzoo.dk/

Fiskeri & Søfartsmuseet, Esbjerg: www.fimus.dk/ 

 

Midt/Østjylland:

Friheden, Århus: www.friheden.dk/

Den Gamle By, Århus: www.dengamleby.dk/ 

Aros Kunstmuseum, Århus: www.aros.dk/

Moesgård Museum, Højbjerg: www.moesmus.dk/

Fregatten Jylland, Ebeltoft: www.fregatten-jylland.dk/

Glasmuseet, Ebeltoft: www.glasmuseet.dk/dansk.html

Kattegatcentret, Grenå: www.kattegatcentret.dk/

Skandinavisk Dyrepark, Kolind: www.skandinaviskdyrepark.dk/

Randers Regnskov, Randers: www.regnskoven.dk/

Djurs Sommerland, Nimtofte: www.djurssommerland.dk/

Aqua, Silkeborg: www.ferskvandscentret.dk/aqua

Hjerl Hede, Vinderup: www.hjerlhede.dk/ 

 

Nordjylland:

Aalborg Zoo, Aalborg: www.aalborg-zoo.dk/

Nordsøen Ocenarium, Hirtshals: www.nordsoenoceanarium.dk/Default.aspx

Faarup Sommerland, Blokhus: www.faarupsommerland.dk/

Jesperhus, Nykøbing Mors: www.jesperhus.dk/

 

Fyn: 

Egeskov Slot, Kværndrup: www.egeskov.dk/ 

Odense Zoo, Odense: www.odensezoo.dk/

 

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk